UVR1V222MHD
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 2.2 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 16 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 25 mm |
| Height - Seated (Max) | 27.0002 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.493 mm |
| Leakage Current | 2.31 mA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | PCB , Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.8 A |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 35 V |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 252
MOQ:252
SPQ:252
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 252 - 2,519 | $1.336 | |
| 2,520 - 12,599 | $1.325 | |
| 12,600 - 25,199 | $1.32 | |
| 25,200 - 125,999 | $1.316 | |
| 126,000 - | $1.314 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



