EMVE350ARA100ME55G
NIPPON CHEMI-CON
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 10 µF |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Contact Plating | Tin Bismuth |
| Diameter | 5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 14 % |
| Height | 5.2 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Hours) | 1000 hours |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 27 mA |
| Schedule B | 853222*** |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 120 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 35 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 350,410
MOQ:1,000
SPQ:1,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $0.132 | |
| 10,000 - 49,999 | $0.128 | |
| 50,000 - 99,999 | $0.127 | |
| 100,000 - | $0.127 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



