BQ24166RGER
Texas Instruments
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | VQFN |
| Contact Plating | Gold |
| Height | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of Cells | 1 |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Thickness | 880 µm |
| Width | 4 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



