ADG918BRMZ-REEL7
ANALOG DEVICES
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | RF -discretes/ICs/modules RF switches |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| RF Type | General Purpose |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 2.75V |
| Test Frequency | 1 GHz |
| Frequency Range | 0Hz ~ 2GHz |
| Circuit | SPDT |
| IIP3 | 36dBm |
| P1dB | 17dBm |
| Topology | Absorptive |
| Insertion Loss | 0.8dB |
| Isolation | 37dB |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-MSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



