0458003.DR
LITTELFUSE
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st49386340
Date Code:20+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | cULus |
| Body Material | Ceramic |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Current Rating | 3 A |
| Depth | 1.58 mm |
| Fuse Current | 3 A |
| Height | 1.5748 mm |
| Housing Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 49 mΩ |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 63 V |
| Voltage Rating (AC) | 48 V |
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Width | 1.5748 mm |
| Working Voltage | 48 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



