2213301-3
TE CONNECTIVITY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st49350924
Date Code:16
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Material | Nickel, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 9 A |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Height | 4.8 mm |
| Housing Color | White |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 years ago) |
| Mating Retention | Without |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Orientation | Horizontal |
| PCB Mount Alignment | Without |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 4 mm |
| Plating | Tin |
| REACH SVHC | No |
| Sealable | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 600 mV |
| Width | 11.8872 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 355
MOQ:25
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 25 - 249 | $3.702 | |
| 250 - 1,249 | $3.665 | |
| 1,250 - 2,499 | $3.59 | |
| 2,500 - 12,499 | $3.534 | |
| 12,500 - 24,999 | $3.506 | |
| 25,000 - 49,999 | $3.501 | |
| 50,000 - 99,999 | $3.497 | |
| 100,000 - | $3.49 | |



