LQG18HN18NJ00D
MURATA
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:JP
CoreStaff Part Number:st49316662
Date Code:2017
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | MURATA |
| Series | LQG18 |
| Type | Multilayer |
| Current Rating (Amps) | 600mA |
| Inductance | 18 nH |
| Inductance Frequency - Test | 100MHz |
| Frequency - Self Resonant | 2.6GHz |
| Q @ Freq | 12 @ 100MHz |
| DC Resistance (DCR) | 450mOhms(Max) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 0603(1608メートル法) |
| Size / Dimension | 0.063"L x 0.031"W(1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.037" (0.95mm) |
| Material - Core | Air |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,536
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 99 | $0.135 | |
| 100 - 299 | $0.13 | |
| 300 - 499 | $0.086 | |
| 500 - 999 | $0.077 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.071 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.066 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.066 | |
| 10,000 - | $0.065 | |



