LM22674MRE-5.0/NOPB
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:PH
CoreStaff Part Number:st49316435
Date Code:2017+
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power regulators -DC/DC switching regulators |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | SIMPLE SWITCHERR |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 42 V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5 V |
| Voltage - Output (Max) | 1.285V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5 V |
| Current - Output | 500 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Product Overview | IC REG BUCK 5V 500MA 8SOPWR |
| Function | Step-down (Buck) |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-SO power pads |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $4.049 | |
| 10 - 29 | $2.587 | |
| 30 - 49 | $2.148 | |
| 50 - 99 | $2.06 | |
| 100 - 299 | $1.994 | |
| 300 - 499 | $1.95 | |
| 500 - 999 | $1.941 | |
| 1,000 - | $1.935 | |




