TVX1E472MCD
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st49214444
Date Code:19
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 4.7 mF |
| Case/Package | Axial |
| Diameter | 18 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 41 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 35 mm |
| Leakage Current | 4 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 2.17 A |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (AC) | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 150
MOQ:8
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 8 - 79 | $12.295 | |
| 80 - 399 | $12.154 | |
| 400 - 799 | $11.781 | |
| 800 - 3,999 | $11.706 | |
| 4,000 - 7,999 | $11.664 | |
| 8,000 - 15,999 | $11.65 | |
| 16,000 - 31,999 | $11.622 | |
| 32,000 - | $11.608 | |



