SN74HC4060DR
Texas Instruments

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st49214358
Date Code:14
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Counters/dividers |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | 74HC |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Logic Type | Binary Counter |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Count Rate | 33 MHz |
| Timing | Asynchronous |
| Reset | Asynchronous |
| Product Overview | IC BINARY COUNTER 14-BIT 16SOIC |
| Direction | Up |
| Number of Bits per Element | 14 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C(TA) |
| Applications | Standard Product |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-SOIC |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 300
MOQ:20
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 20 - 199 | $4.628 | |
| 200 - 999 | $4.535 | |
| 1,000 - 1,999 | $4.46 | |
| 2,000 - 9,999 | $4.404 | |
| 10,000 - 19,999 | $4.376 | |
| 20,000 - 39,999 | $4.367 | |
| 40,000 - 79,999 | $4.359 | |
| 80,000 - | $4.353 | |



