929974-1
TE CONNECTIVITY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st48764114
Date Code:18
Documents
Product Specifications
| Connector Type | Connector, PCB, Signal, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 20 A |
| ELV | Compliant |
| Gender | Female |
| Insulation Diameter | 2.1 mm |
| Lead Free | Not Applicable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Pins | 4 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Cut Tape |
| REACH SVHC | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 17 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 50
MOQ:50
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 50 - 499 | $1.851 | |
| 500 - 2,499 | $1.795 | |
| 2,500 - 4,999 | $1.758 | |
| 5,000 - 24,999 | $1.75 | |
| 25,000 - 49,999 | $1.745 | |
| 50,000 - 99,999 | $1.741 | |
| 100,000 - | $1.739 | |
| - | - | |




