LM358P
Texas Instruments
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Linear amps/operational amps/buffer amps |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply | 500 μA(x2Channel) |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 0.3 V/μs |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ +70°C(TA) |
| Applications | Catalogue |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | 8-DIP(0.300"/7.62mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




