CMF553M0140FKEK
VISHAY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st48618525
Date Code:16
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | Axial |
| Composition | Metal Film |
| Diameter | 2.29 mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Introduction Date | 2020-11-11 |
| Lead Diameter | 640 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Power Rating | 500 mW |
| Resistance | 3.014 MΩ |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 250 V |
| Weight | 280.00824 mg |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,000
MOQ:38
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 38 - 379 | $2.466 | |
| 380 - 1,899 | $2.431 | |
| 1,900 - 3,799 | $2.375 | |
| 3,800 - 18,999 | $2.347 | |
| 19,000 - 37,999 | $2.338 | |
| 38,000 - 75,999 | $2.334 | |
| 76,000 - 151,999 | $2.33 | |
| 152,000 - | $2.322 | |



