171810-2
TE CONNECTIVITY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st48514953
Date Code:14
Documents
Product Specifications
| Body Material | Nylon |
| Color | Black |
| Connector Type | Plug |
| Contact Gender | Receptacle |
| Depth | 26 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Keyed | No |
| Lead Free | Not Applicable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 6 mm |
| Preloaded | No |
| Tab Width | 6.35 mm |
| Termination | Quick Connect |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 200
MOQ:125
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 125 - 1,249 | $0.741 | |
| 1,250 - 6,249 | $0.714 | |
| 6,250 - 12,499 | $0.707 | |
| 12,500 - 62,499 | $0.701 | |
| 62,500 - 124,999 | $0.70 | |
| 125,000 - 249,999 | $0.697 | |
| 250,000 - | $0.696 | |
| - | - | |




