IHLP4040DZER2R0M11
VISHAY
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st48376456
Date Code:2018
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | VISHAY |
| Series | IHLP-4040DZ-11 |
| Type | Molded |
| Current Rating (Amps) | 16A |
| Current - Saturation (Isat) | 14A |
| Inductance | 2 µH |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| DC Resistance (DCR) | 5.8mOhms(Max) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 4040 |
| Size / Dimension | 0.425"L x 0.400"W(10.80mm x 10.16mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 388
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $2.045 | |
| 10 - 49 | $1.633 | |
| 50 - 99 | $1.106 | |
| 100 - 299 | $1.04 | |
| 300 - 499 | $0.996 | |
| 500 - 999 | $0.987 | |
| 1,000 - 1,999 | $0.98 | |
| 2,000 - | $0.977 | |



