0251005.MXL
LITTELFUSE
Documents
Product Specifications
| Approvals | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR |
| Case/Package | Axial |
| Current Rating | 5 A |
| Diameter | 2.41 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | PCB , Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 15.5 mΩ |
| Termination | Axial |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Working Voltage | 125 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 7
MOQ:7
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 7 - | $10.493 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




