0460002.UR
LITTELFUSE

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st48319498
Date Code:12
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, PSE, UL |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Color | White |
| Current Rating | 2 A |
| Depth | 4.32 mm |
| Fuse Current | 2 A |
| Height | 3.048 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Resistance | 70.5 mΩ |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Working Voltage | 125 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 228
MOQ:46
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 46 - 459 | $2.035 | |
| 460 - 2,299 | $2.025 | |
| 2,300 - 4,599 | $1.969 | |
| 4,600 - 22,999 | $1.941 | |
| 23,000 - 45,999 | $1.932 | |
| 46,000 - 91,999 | $1.925 | |
| 92,000 - 183,999 | $1.916 | |
| 184,000 - | $1.913 | |



