74540-0100
MOLEX
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Cable Length | 500 mm |
| Country of Origin | US |
| ELV | Compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 years ago) |
| Material | Zinc |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 68 |
| Number of Positions | 16 |
| Orientation | Horizontal |
| REACH SVHC | No |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Weight | 17.100007 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 19
MOQ:4
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4 - 4 | $20.269 | |
| 5 - | $15.268 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



