TPS2211AIDBR
Texas Instruments
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st48157763
Date Code:08+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Height | 0 m |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Current Limit | 1 A |
| Min Input Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 13.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Pins | 16 |
| Number of Ports | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 70 mΩ |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Thickness | 1.95 mm |
| Weight | 128.593437 mg |
| Width | 5.3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



