171809-1
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:RoHS2
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:bulk
COO:KR
CoreStaff Part Number:st41414166
Date Code:2013
Documents
Product Specifications
| Body Material | Nylon |
| Color | Natural |
| Connector Type | Plug |
| Contact Gender | Receptacle |
| Depth | 24.3 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Keyed | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Preloaded | No |
| Radiation Hardening | No |
| Tab Width | 6.35 mm |
| Termination | Quick Connect |
| Width | 7.2 mm |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 42
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 299 | $0.112 | |
| 300 - 499 | $0.076 | |
| 500 - 999 | $0.067 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.06 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.055 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.055 | |
| 10,000 - 29,999 | $0.054 | |
| 30,000 - | $0.054 | |




