1827341-4
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:RoHS2
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:bulk
CoreStaff Part Number:st41413641
Date Code:2011
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Circuit Application | Power |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 26.5 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 8 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 185 °C |
| Memory Type | DDR, SDRAM |
| Min Operating Temperature | -67 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 200 |
| Number of Positions | 200 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Box |
| Pitch | 609.6 µm |
| Plating | Gold |
| Radiation Hardening | No |
| Sealable | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 1.8 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 20
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $13.158 | |
| 5 - 9 | $7.884 | |
| 10 - 29 | $7.225 | |
| 30 - 49 | $6.786 | |
| 50 - 59 | $6.698 | |
| 60 - 99 | $6.676 | |
| 100 - 199 | $6.632 | |
| 200 - | $6.599 | |



