BFP620H7764
INFINEON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st41390867
Date Code:1106
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOT |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 7.5 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 2.8 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 2.3 V |
| Contact Plating | Tin |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 1.2 V |
| Frequency | 65 GHz |
| Gain | 21.5 dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Hold Current | 100 mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Breakdown Voltage | 2.8 V |
| Max Collector Current | 80 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 185 mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 15 V |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.7 dB |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Pins | 4 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 185 mW |
| Power Gain | 21.5 dB |
| Power Rating | 1 W |
| Transition Frequency | 65 GHz |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,475
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $0.926 | |
| 1,000 - 4,999 | $0.888 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.881 | |
| 10,000 - 49,999 | $0.875 | |
| 50,000 - 99,999 | $0.871 | |
| 100,000 - | $0.87 | |
| - | - | |
| - | - | |



