D3V-6G6M-2A4
OMRON

RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st41257386
Date Code:04
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 6 A |
| Differential Travel | 787.4 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount, Screw, Solder |
| Operating Force | 590 mN |
| Operating Position | 20.701 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 1.5748 mm |
| Pretravel | 3.9878 mm |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,000
MOQ:10
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 10 - 99 | $9.256 | |
| 100 - 499 | $8.882 | |
| 500 - 999 | $8.808 | |
| 1,000 - 4,999 | $8.752 | |
| 5,000 - 9,999 | $8.724 | |
| 10,000 - 19,999 | $8.714 | |
| 20,000 - | $8.701 | |
| - | - | |



