BFC233620105
VISHAY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st41257207
Date Code:07
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1 µF |
| Case/Package | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 11 mm |
| Dielectric | PP |
| Height | 21 mm |
| Height - Seated (Max) | 21.0058 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Schedule B | 8532250020 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 275 V |
| Width | 11 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4,100
MOQ:19
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 19 - 189 | $4.933 | |
| 190 - 949 | $4.824 | |
| 950 - 1,899 | $4.75 | |
| 1,900 - 9,499 | $4.694 | |
| 9,500 - 18,999 | $4.667 | |
| 19,000 - 37,999 | $4.656 | |
| 38,000 - 75,999 | $4.649 | |
| 76,000 - | $4.644 | |



