046602.5NR
LITTELFUSE
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st40927683
Date Code:2017
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, UL |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Current Rating | 2.5 A |
| Depth | 1.52 mm |
| Fuse Current | 2.5 A |
| Height | 584.2 µm |
| Housing Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 192.5 mW |
| REACH SVHC | Unknown |
| Resistance | 23 mΩ |
| Terminal Material | Copper |
| Voltage Rating | 32 V |
| Voltage Rating (AC) | 32 V |
| Voltage Rating (DC) | 32 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,808
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 99 | $0.185 | |
| 100 - 299 | $0.184 | |
| 300 - 499 | $0.139 | |
| 500 - 999 | $0.131 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.124 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.119 | |
| 5,000 - 9,999 | $0.119 | |
| 10,000 - | $0.118 | |



