UVR1J472MRA
NICHICON

RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st40848176
Date Code:03
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 4.7 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 22 mm |
| Height | 50 mm |
| Height - Seated (Max) | 50.0126 mm |
| Introduction Date | 2001-05-09 |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 10.0076 mm |
| Leakage Current | 8.883 mA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 3 months ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 3.4 A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 63 V |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4
MOQ:4
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4 - 39 | $23.14 | |
| 40 - 199 | $22.86 | |
| 200 - 399 | $22.299 | |
| 400 - 1,999 | $21.926 | |
| 2,000 - 3,999 | $21.879 | |
| 4,000 - 7,999 | $21.851 | |
| 8,000 - 15,999 | $21.795 | |
| 16,000 - | $21.767 | |



