SN65240PWR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st40751568
Date Code:2015+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Breakdown Voltage | 7 V |
| Capacitance | 35 pF |
| Case/Package | TSSOP |
| Clamping Voltage | 7 V |
| Depth | 4.5 mm |
| Element Configuration | Dual |
| Height | 1.2 mm |
| Interface | USB |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1 µA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Breakdown Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 60 W |
| Max Surge Current | 3 A |
| Min Breakdown Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Peak Pulse Power | 60 W |
| Polarity | Unidirectional |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 1 mm |
| Weight | 39.008944 mg |
| Width | 4.4 mm |
| Working Voltage | 6 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,568
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 49 | $1.661 | |
| 50 - 99 | $1.188 | |
| 100 - 299 | $1.121 | |
| 300 - 499 | $1.077 | |
| 500 - 999 | $1.068 | |
| 1,000 - 1,999 | $1.061 | |
| 2,000 - 3,999 | $1.058 | |
| 4,000 - | $1.056 | |



