IHLP4040DZER4R7M01
VISHAY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st40738383
Date Code:15
Documents
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | VISHAY |
| Series | IHLP-4040DZ-01 |
| Type | Molded |
| Current Rating (Amps) | 9.5A |
| Current - Saturation (Isat) | 17A |
| Inductance | 4.7 µH |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| DC Resistance (DCR) | 16.5mOhms(Max) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 4040 |
| Size / Dimension | 0.425"L x 0.400"W(10.80mm x 10.16mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 26
MOQ:26
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 26 - 259 | $3.561 | |
| 260 - 1,299 | $3.532 | |
| 1,300 - 2,599 | $3.457 | |
| 2,600 - 12,999 | $3.401 | |
| 13,000 - 25,999 | $3.373 | |
| 26,000 - 51,999 | $3.367 | |
| 52,000 - 103,999 | $3.356 | |
| 104,000 - | $3.349 | |




