V-155-3A5
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10 A |
| Differential Travel | 635 µm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw , Solder |
| Operating Force | 2.35 N |
| Operating Position | 20.701 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 762 µm |
| Pretravel | 1.6002 mm |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 95
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - | $0.00 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



