UHE1E470MDD
NICHICON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st40691079
Date Code:2013
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 47 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.3 Ω |
| Height | 11 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.9982 mm |
| Impedance | 580 mΩ |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Leakage Current | 11.75 µA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 210 mA |
| Ripple Current (AC) | 210 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 25 V |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 490
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - | $0.00 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




