UVR1C153MRA
NICHICON

RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st40421510
Date Code:03
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 15 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 20 mm |
| Height | 40 mm |
| Height - Seated (Max) | 40.005 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 10.0076 mm |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 3.4 A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 32
MOQ:15
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 15 - 149 | $6.171 | |
| 150 - 749 | $5.984 | |
| 750 - 1,499 | $5.909 | |
| 1,500 - 7,499 | $5.853 | |
| 7,500 - 14,999 | $5.834 | |
| 15,000 - 29,999 | $5.825 | |
| 30,000 - 59,999 | $5.816 | |
| 60,000 - | $5.808 | |



