PCM1772PW
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:tray
CoreStaff Part Number:st40210899
Date Code:2010
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs ADC/DAC specific usage |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Type | DAC/Audio |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 3.6V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Number of Channels | 1 |
| Data Interface | I2S |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Product Overview | IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 16TSSOP |
| Operating Temperature Range | -25°C ~ 85°C |
| Applications | Catalog |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-TSSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 150
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $5.838 | |
| 5 - 9 | $5.036 | |
| 10 - 29 | $4.371 | |
| 30 - 49 | $3.928 | |
| 50 - 59 | $3.84 | |
| 60 - 99 | $3.817 | |
| 100 - 199 | $3.773 | |
| 200 - | $3.74 | |



