RDEC72A475MWK1H03B
MURATA
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Condensers Ceramic Multilayer condensers/capacitors |
| Manufacturer | MURATA |
| Series | RDE |
| Capacitance | 4.7 μF |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lead Style | Leaded |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | X7S |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 125°C |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.217"L x 0.157"W(5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Package / Case | Radial |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $1.98 | |
| 10 - 49 | $1.32 | |
| 50 - 99 | $0.86 | |
| 100 - 499 | $0.75 | |
| 500 - 999 | $0.74 | |
| 1,000 - 1,999 | $0.73 | |
| 2,000 - 3,999 | $0.73 | |
| 4,000 - | $0.73 | |



