UHD1E222MHD
NICHICON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 2.2 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 35.5 mm |
| Height - Seated (Max) | 37.4904 mm |
| Impedance | 15 mΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Leakage Current | 550 µA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.4 A |
| Ripple Current (AC) | 3.4 A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 475
MOQ:43
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 43 - 429 | $2.159 | |
| 430 - 2,149 | $2.141 | |
| 2,150 - 4,299 | $2.085 | |
| 4,300 - 21,499 | $2.057 | |
| 21,500 - 42,999 | $2.048 | |
| 43,000 - 85,999 | $2.042 | |
| 86,000 - 171,999 | $2.032 | |
| 172,000 - | $2.029 | |



