BFP640 H6327
INFINEON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:cut tape
CoreStaff Part Number:st40015846
Date Code:2015
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOT |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 13 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 4 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 4 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 1.2 V |
| Frequency | 40 GHz |
| Gain | 12.5 dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Breakdown Voltage | 4.5 V |
| Max Collector Current | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.65 dB |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Pins | 4 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Power Gain | 24 dB |
| REACH SVHC | No |
| Transition Frequency | 40 GHz |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,884
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 49 | $1.147 | |
| 50 - 99 | $0.678 | |
| 100 - 299 | $0.612 | |
| 300 - 499 | $0.568 | |
| 500 - 999 | $0.559 | |
| 1,000 - 1,999 | $0.553 | |
| 2,000 - 3,999 | $0.55 | |
| 4,000 - | $0.548 | |



