UWZ1C470MCL1GB
NICHICON
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st39999242
Date Code:2009
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 47 µF |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Dissipation Factor | 0.2 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.4 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.2992 mm |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Leakage Current | 7.52 µA |
| Life (Hours) | 1000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 50 mA |
| Ripple Current (AC) | 50 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 16 V |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - | $0.00 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



