UVZ1H102MHH
NICHICON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1 mF |
| Case/Package | Radial |
| Height - Seated (Max) | 24.9936 mm |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Life (Hours) | 1000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 950 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 180
MOQ:43
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 43 - 429 | $2.159 | |
| 430 - 2,149 | $2.141 | |
| 2,150 - 4,299 | $2.085 | |
| 4,300 - 21,499 | $2.057 | |
| 21,500 - 42,999 | $2.048 | |
| 43,000 - 85,999 | $2.042 | |
| 86,000 - 171,999 | $2.032 | |
| 172,000 - | $2.029 | |



