UPW1E331MPD6
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st39899710
Date Code:08
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 330 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 170 mΩ |
| Height | 15 mm |
| Height - Seated (Max) | 15.0114 mm |
| Impedance | 85 mΩ |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Leakage Current | 247.5 µA |
| Life (Hours) | 3000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | PCB , Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 730 mA |
| Ripple Current (AC) | 730 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 25 V |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 150
MOQ:150
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 150 - 1,499 | $0.617 | |
| 1,500 - 7,499 | $0.598 | |
| 7,500 - 14,999 | $0.591 | |
| 15,000 - 74,999 | $0.585 | |
| 75,000 - 149,999 | $0.584 | |
| 150,000 - 299,999 | $0.581 | |
| 300,000 - | $0.58 | |
| - | - | |



