QXK2E104KTP
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 100 nF |
| Case/Package | Radial |
| Depth | 5.2 mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Dissipation Factor | 0.8 % |
| Height | 9.4 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.3886 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Radial , Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Schedule B | 8532250010, 8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|8532250010|85 |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5.2 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Type | General Purpose |
| Voltage | 250 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Width | 11 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $1.47 | |
| 10 - 49 | $0.98 | |
| 50 - 99 | $0.64 | |
| 100 - 499 | $0.56 | |
| 500 - 999 | $0.55 | |
| 1,000 - 1,999 | $0.55 | |
| 2,000 - 3,999 | $0.55 | |
| 4,000 - | $0.55 | |



