UVR1J222MHA
NICHICON

RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st39508716
Date Code:98
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 2.2 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 35.5 mm |
| Height - Seated (Max) | 35.5092 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 7.493 mm |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 2.3 A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 63 V |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 62
MOQ:28
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 28 - 279 | $3.389 | |
| 280 - 1,399 | $3.375 | |
| 1,400 - 2,799 | $3.301 | |
| 2,800 - 13,999 | $3.244 | |
| 14,000 - 27,999 | $3.216 | |
| 28,000 - 55,999 | $3.208 | |
| 56,000 - 111,999 | $3.20 | |
| 112,000 - | $3.192 | |



