LT3970EMS-3.3#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st63742173
Date Code:2202+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | MSOP |
| Height | 860 µm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 350 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 10 |
| Output Current | 350 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Switching Frequency | 2.64 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Width | 3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 494
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $16.621 | |
| 10 - 49 | $13.213 | |
| 50 - 99 | $12.532 | |
| 100 - 499 | $12.02 | |
| 500 - 999 | $11.679 | |
| 1,000 - 1,999 | $11.611 | |
| 2,000 - 3,999 | $11.561 | |
| 4,000 - | $11.534 | |



