LT3763EFE#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67928655
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs LED drivers |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Type | DC DC Controller |
| Voltage - Supply (Max) | 60 V |
| Voltage - Supply (Min) | 6 V |
| Voltage - Output | 55 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Frequency | 200kHz ~ 1MHz |
| Topology | Step-down (buck) |
| Internal Switch(s) | No |
| Dimming | PWM |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ +125°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 28-TSSOP-EP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,000
MOQ:250
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 250 - 2,499 | $10.717 | |
| 2,500 - | $10.697 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



