LT3080EDD-1#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:JP
CoreStaff Part Number:st60393922
Date Code:N/A
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Accuracy | 1 % |
| Case/Package | DFN |
| Dropout Voltage | 1.35 V |
| Height | 750 µm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.1 A |
| Max Output Voltage | 36 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 1.1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 36 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 500 µA |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Width | 3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3,375
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $11.075 | |
| 5 - 9 | $6.29 | |
| 10 - 29 | $5.692 | |
| 30 - 49 | $5.293 | |
| 50 - 99 | $5.213 | |
| 100 - 199 | $5.153 | |
| 200 - 299 | $5.123 | |
| 300 - | $5.113 | |



