LT3070EUFD#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67928482
Date Code:21+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | QFN |
| Dropout Voltage | 85 mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Input Voltage | 3 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 1.8 V |
| Min Current Limit | 5.1 A |
| Min Input Voltage | 950 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 28 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4,000
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $18.263 | |
| 1,000 - 4,999 | $18.235 | |
| 5,000 - | $18.213 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



