LT3062IDCB#TRMPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st65155072
Date Code:2022
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Accuracy | 2 % |
| Case/Package | DFN |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Height | 800 µm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Input Voltage | 45 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Max Supply Voltage | 45 V |
| Min Current Limit | 220 mA |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Cut Tape |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,000
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $8.12 | |
| 5 - 9 | $5.185 | |
| 10 - 29 | $4.526 | |
| 30 - 49 | $4.087 | |
| 50 - 59 | $3.999 | |
| 60 - 99 | $3.977 | |
| 100 - 199 | $3.933 | |
| 200 - | $3.90 | |



