LT3022EMSE#PBF
ANALOG DEVICES

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | MSOP |
| Dropout Voltage | 145 mV |
| Height | 998 µm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 9.5 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 200 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 16 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 400 µA |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 9.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Quiescent Current | 400 µA |
| REACH SVHC | No |
| Reference Voltage | 200 mV |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Width | 3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 41
MOQ:5
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 5 - 49 | $20.251 | |
| 50 - 249 | $19.691 | |
| 250 - 499 | $19.317 | |
| 500 - 2,499 | $19.243 | |
| 2,500 - 4,999 | $19.187 | |
| 5,000 - 9,999 | $19.158 | |
| 10,000 - | $19.133 | |
| - | - | |



