LT3008ETS8-3.3#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68149628
Date Code:21+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOT-23-8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 45 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 22 mA |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 3 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 59 dB |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 410
MOQ:200
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 200 - 1,999 | $10.444 | |
| 2,000 - | $10.419 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



