LT1963AEST-1.8#PBF
ANALOG DEVICES

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st69006488
Date Code:20
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOT-223 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Height | 1.7 mm |
| Lead Free | Exempt |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 3 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
| Quiescent Current | 1 mA |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Width | 3.71 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 28
MOQ:7
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 7 - 69 | $14.713 | |
| 70 - 349 | $14.473 | |
| 350 - 699 | $14.10 | |
| 700 - 3,499 | $14.025 | |
| 3,500 - 6,999 | $13.993 | |
| 7,000 - 13,999 | $13.969 | |
| 14,000 - 27,999 | $13.941 | |
| 28,000 - | $13.921 | |



