LT1790ACS6-2.5#TRMPBF
ANALOG DEVICES
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Height | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Manufacturer Package Identifier | S6-6-05-08-1636 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 35 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Supply Current | 80 µA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Reference Type | Series |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Temperature Coefficient | 10 ppm/°C |
| Tolerance | 0.05 % |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 84
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $10.306 | |
| 10 - 49 | $5.837 | |
| 50 - 99 | $5.279 | |
| 100 - 499 | $4.906 | |
| 500 - 999 | $4.832 | |
| 1,000 - 1,999 | $4.776 | |
| 2,000 - 3,999 | $4.748 | |
| 4,000 - | $4.739 | |



