LT1497CS8#PBF
ANALOG DEVICES
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Linear amps/operational amps/buffer amps |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Series | LTR |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 5 V |
| Current - Input Bias | 7 μA |
| Current - Output / Channel | 220 mA |
| Current - Supply | 7 mA(x2Channel) |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 900 V/μs |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ +70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-SO |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




